Wilda



Den här lilla damen var det tänkt ett annat tilltalsnamn till, men hennes personlighet gjorde att hon fick namnet Wilda.

 

Wilda betyder stark, vacker, glad och lekfull och vi tycker att det stämmer bra in på henne.

 

Wilda är vår avelshona.


Wilda har deltagit i Sofia Hanås forskningsstudie och är hcm och njurscannad 2015-06-17, u.a.

Hon är FeLV/FIV testad 2015-06-25, neg/neg.


Stamtavla

Supreme Champion Ma'ha Gita Frozen DVM

2014-05-11

SBIa


Utställningar

2014

2014-09-27

DÄK, Borlänge

Klass 12

Ex 1, BIV-T

Lena Björkander

2014-09-28

DÄK, Borlänge

Klass 12

Ex 1 i konkurrens, BIV-T av 6 birmor. 2:a i nominering av 4.

Jörgen Billing

2014-10-11

Östkatten, Nyköping

Klass 12

Ex 1

Åsa Hammarlund

2014-10-12

Östkatten, Nyköping

Klass 12

Ex 1

Marie Westerlund

2014-11-15

HÄK, Iggesund

Klass 12

Ex 1, BIV-T

( 6 i konkurrens) och NOM

(konkurrens)., 1 röst i panel

Kristiina Rautio

2014-11-16

HÄK, Iggesund

Klass 12

Ex 1, NOM (konkurres)

Yan Roca Folch

2015

2015-01-03

Fräset, Uppsala

Klass 11

Ex1, NOM

(konkurrens)

Karl Preiss

2015-01-04

Fräset, Uppsala

Klass 11

Ex 1

Mats Askett

2015-02-07

Nerk, Örebro

Klass 11


Ex 1 i konkurrens 3 birmor. BIV - J av 4 birmor. Domarens bästa birma den dagen. 2:a i nom av 5. Nom:en gick till en Rag.

Christiano Frederico Sandon

2015-02-08

Nerk, Örebro

Klass 11

Ex 1 i konkurrens och BIV-U/J samt 2:a i nominering till panel. Nom:en gick till en Rag.

Hannah Jensen

2015-02-21

Felix, Tallinn

Klass 11

BIV-T, NOM ( 3 i konkurrens) 2:a i panel av 5 där Wilda fick 1 röst.

Olga Komissarova

2015-02-22

Felix, Tallinn

Klass 11

BIV-T, 2:a i nomineringen. Nom:en gick till en Mco.

Helene Reiter

2015-03-07

SK, Sollentuna

Klass 11

Ex 1 i konkurrens av 3, BIV-U/J av 5. NOM i konkurrens av 1 Sbi.  1 röst i panel av Veikko.

Veikko Saarela

2015-03-08

SK, Sollentuna

Klass 11

Ex1 i konkurrens av 3, BIV-J i konkurrens av 4. 2:a av 5 i nomineringen. Nom:en gick till en Nfo.

Raymond Saetre






2015-05-02

VRK, Västerås

Klass 9

CAC ( ingen BIV pga för få katter )

Marteinn Tausen

2015-05-03

VRK, Västerås

Klass 9

Ex2

Aliosha Romero

2015-11-21

Birka, Sollentuna

Klass 9

Ex1, CAC

Anette Sjödin

2015-11-22

Birka, Sollentuna

Klass 9

Ex1, CAC, CHAMPION

Lene Glem






2017

2016-01-23

Nerk, Örebro

Klass 7

Ex1, CACIB

Malin Sundkvist

2016-01-24

Nerk, Örebro

Klass 7

Ex1, CACIB ( i konkurrens)

Glenn Sjöbom

2016-08-20

Felix, Tallinn

Klass 7

Ex1, CACIB, IC,  BIV-T och 3:e av 5 i nom

Olga Komissarova






2016-08-21

Felix, Tallinn

Klass 5

Ex1, CAGCIB

Yan Roca-Folck

2016-10-15

HÄK, Iggesund

Klass 5

Ex1, CAGCIB, 2:a i nom:en,  ingen biv

Eva Porat

2016-10-16

HÄK, Iggesund

Klass 5

Ex1, CAGIB, ingen biv, NOM

Rolf Voehringer

2016-11-19

Birka, Sollentuna

Klass 5


Ex1, CAGCIB, 2:a i nom:en, en ragdoll blev niminerad

Eva Porat

2016-11-20

Birka, Sollentuna

Klass 5

Ex1, CAGCIB 5:a i nom:en av 6. En ragdoll blev nominerad.

Caroline Stoa

2018

2016

2017-03-11

SK, Sollentuna

Klass 5

BIV-T och 4:a i nom:en av 7. Ingen birma bland de första

DVM

Cristiano Federico

Sandon

2017-03-12

SK, Sollentuna

Klass 5


BIV-T och 3:a i nom:en, ingen birma bland de första.

Allessandro Ghibaudo

2017-03-25

Östkatten, Nyköping

Klass 5

CAGCIB, GRAND INTERNATIONELL CHAMPION. Ingen BIV pga för få katter.

Daria  Lukasik






2017-03-26

Östkatten, Nyköping

Klass 3

CACS, Ingen BIV pga för få katter, 3:a i nom:en av 4. Domarens bästa birma.

Zvezdan Memedov

2021

2019-01-27     Nerk, Örebro        Klass 1     HP, Nominering        Caroline Stoa

                                                                                Slog ut en Turkisk

                                                                                van och en exotic



2021-11-28   Turok, Åbo              Klass 10    Ex1, CAP           Grazyna                                                                                                                                     Laskowska-Malaga


2021-11-28    Turok, Åbo             Klass 10   Ex1 CAP            Nathalie

                                                                                                             Smits-Peelen

2022-05-09

VÄK, Västerås

Klass 10

Ex1

Premier

Mira Fonzén

2022-06-04

Gestrica, Gävletravet

Klass 8

Ex1, CAPIB

Eva Porat

2022-06-05

Gestrica, Gävletravet

Klass 8

Ex1, CAPIB, BEST IN SHOW

Anna Wilczek

2022-07-17

UK, Uppsala

Klass 8, A

CAPIB

Gerardo Fraga y Guzman

2022-07-17

UK, Uppsala

Klass 8, B

CAPIB

Steve Jones

2022-08-20

TCC, Södertälje

Klass 8

CAPIB, Internationell Premier

Ad de Bruin

2022-08-21

TCC, Södertälje

Klass 6

CAPGIB

Luigi Comoro

2022-09-04

MSK, Eskilstuna

Klass 6

CAPGIB

Mats Askett

2022-09-11

SK, 2 cert/1dag, Upplands Väsby

Klass 6

CAPGIB

Annika Berner

2022-09-11

SK, 2 cert/1dag, Upplands Väsby

Klass 6

CAPGIB

George Dorgiakis

2022-09-24

DÄK, Borlänge

Klass 6

CAPGIB

Dorte Kaae

2022-09-25

DÄK, Borlänge

Klass 6

CAPGIB, BIV

Michael Edström
















2022

2018-01-21

Nerk, Örebro

Klass 3

Ex1, CACS

Zvezdan Memedov

2018-03-10

SK, Sollentuna

Klass 3

Ex1, CACS

Caroline Stoa

2018-03-11

SK, Sollentuna

Klass 3

Ex1, CACS

Christiano Frederico Sandon

2018-03-24

Östkatten, Nyköping

Klass 3

Ex1, CACS

Zvezdan Memedov

2018-03-25

Östkatten, Nyköping

Klass 3

Ex1, CACS

Thea Friškovec

2018-04-07

TUROK, Åbo/Finland

Klass 3

Ex1, CACS

Kristiina Rautio

2018-04-08

TUROK/Åbo, Finland

Klass 3

Ex1, CACS

Marjatta Kosken-

kangas

2018-05-05

Alfakatten; Upplands Väsby

Klass 3

Ex1, CACS, BIV-T och NOM

Dietmar Sagurski

2018-05-06

Alfakatten, Upplands Väsby

Klass 3

Ex1, CACS, 2:a i nom:en

Olga Komissarova

018-06-30

Calmar kattklubb, Kalmar

Klass 3

Ex1, SUPREME CHAMPION

Michael Edström

2018-07-01

Calmare kattklubb, Kalmar

Klass 1

HP

Magdalena Kudra

2018-08-18

FELIX, Tallinn, Estonia

Klass 1

HP, BIV, nominerad  (4 katter till nominering)

Marina vinkel

2018-08-19

FELIX, Tallinn, Estonia

Klass 1

HP, BIV, 2:a i nomineringen

Elena Noskova